Athletics - Composite Schedule
Fall 2009

Home events in bold
Neutral events at Trinity in
red
All times are local
* denotes Southern Collegiate Athletic Conference (SCAC) contests
(Please refer to team pages for results and schedule changes)

Tuesday, September 1
Men’s and Women’s Cross Country – Trinity/UTSA Relay Meet (@ Olmos Basin)

Volleyball – University of Mary Hardin-Baylor vs. Schreiner University, 3:00 p.m.
Volleyball vs. University of Mary Hardin-Baylor, 5:00 p.m.
Men’s Soccer vs. University of Mary Hardin-Baylor, 6:00 p.m.
Volleyball vs. Schreiner University, 7:00 p.m.
Women’s Soccer vs. Texas Lutheran University, 8:00 p.m.

Wednesday, September 2
Volleyball vs. Concordia (TX) University, 5:30 p.m.
Men’s Soccer (JV) vs. Schreiner University, 6:00 p.m.

Friday, September 4
Volleyball vs. Our Lady of the Lake University, 2:00 p.m.
Volleyball – University of Texas-Dallas vs. Bridgewater College, 2:00 p.m.
Men’s Soccer vs. Texas Lutheran University (@ Southwestern), 3:00 p.m.
Volleyball – California Lutheran University vs. University of Texas-Dallas, 4:30 p.m.
Volleyball vs. California Lutheran University, 7:00 p.m.
Volleyball – Bridgewater College vs. Our Lady of the Lake University, 7:00 p.m.

Saturday, September 5
Volleyball – Our Lady of the Lake University vs. University of Texas-Dallas, 10:00 a.m.
Volleyball – Bridgewater College vs. California Lutheran University, 12:00 p.m.
Volleyball vs. University of Texas-Dallas, 2:00 p.m.
Men’s Soccer vs. University of Texas-Tyler (@ Southwestern), 3:00 p.m.
Volleyball – California Lutheran University vs. Our Lady of the Lake University, 4:00 p.m.
Women’s Soccer vs. Hardin-Simmons University, 5:00 p.m.
Volleyball vs. Bridgewater College, 6:00 p.m.
Football @ McMurry University, 6:00 p.m.

Friday, September 11
Volleyball vs. University of La Verne (@ Cal-Lu-Fornia Invitational), 12:30 p.m.
Men’s Soccer @ Hardin-Simmons University, 3:00 p.m.
Volleyball vs. Pomona-Pitzer College (@ Cal-Lu-Fornia Invitational), 5:00 p.m.
Women’s Soccer vs. University of Texas-Tyler, 7:00 p.m.

Saturday, September 12
Men’s and Women’s Cross Country @ Texas A&M Invitational (College Station, Texas)
Volleyball vs. Whitworth University (@ Cal-Lu-Fornia Invitational), 3:00 p.m.
Men’s Soccer vs. University of Texas-Dallas (@ Hardin-Simmons), 3:00 p.m.
Volleyball vs. University of Redlands (@ Cal-Lu-Fornia Invitational), 5:00 p.m.
Football @ Texas Lutheran University, 6:00 p.m.

Sunday, September 13
Women’s Soccer vs. University of Texas-Dallas, 1:00 p.m.

Monday, September 14
Men’s Golf @ John Bohmann Memorial Invitational (54 holes)

Tuesday, September 15
Men’s Golf @ John Bohmann Memorial Invitational (54 holes)

Friday, September 18
Men’s Tennis Quad Tournament (Incarnate Word, St. Mary’s, Laredo JC), 12:00 p.m.
Women’s Tennis Quad Tournament (Incarnate Word, St. Mary’s, Laredo JC), 12:00 p.m.

Volleyball – Millsaps vs. Southwestern, (Sams) 12:00 p.m.
Volleyball – Colorado College vs. Rhodes, (Webster) 12:00 p.m.
Volleyball vs. Hendrix College*, 2:00 p.m.
Volleyball – Austin College vs. Birmingham-Southern (Webster), 2:00 p.m.
Men’s Soccer @ Austin College*, 2:00 p.m.
Women’s Soccer @ Austin College*, 4:00 p.m.
Volleyball – Southwestern vs. Birmingham-Southern (Sams), 4:00 p.m.
Volleyball – Hendrix vs. Colorado College (Webster), 4:00 p.m.
Volleyball vs. Rhodes College*, 6:00 p.m.
Volleyball – Millsaps vs. Austin College (Webster), 6:00 p.m.

Saturday, September 19
Men’s Tennis Quad Tournament (Incarnate Word, St. Mary’s, Laredo JC), 8:30 a.m.
Women’s Tennis Quad Tournament (Incarnate Word, St. Mary’s, Laredo JC), 8:30 a.m.

Volleyball – Southwestern vs. Hendrix (Sams), 10:00 a.m.
Volleyball – Birmingham-Southern vs. Colorado College (Webster), 10:00 a.m.
Volleyball vs. Millsaps College*, 12:00 p.m.
Volleyball – Austin College vs. Rhodes (Webster), 12:00 p.m.
Football @ Rhodes College*, 1:00 p.m.
Volleyball – Rhodes vs. Birmingham-Southern (Sams), 2:00 p.m.
Volleyball – Southwestern vs. Colorado College (Webster), 2:00 p.m.
Volleyball vs. Austin College*, 4:00 p.m.
Volleyball – Hendrix vs. Millsaps, 4:00 p.m.

Sunday, September 20
Men’s Soccer @ Colorado College*, 12:00 p.m.
Women’s Soccer @ University of Dallas, 12:00 p.m.

Friday, September 25
Men’s Soccer – Southwestern University vs. Rowan University, 6:00 p.m.
Women’s Soccer vs. Our Lady of the Lake University, 8:00 p.m.

Saturday, September 26
Men’s and Women’s Cross Country @ Texas Little State Championships (Seguin, Texas)
Volleyball vs. Centre College* (@ SCAC East-West), 12:00 p.m.
Football @ Millsaps College*, 1:00 p.m.
Volleyball vs. Sewanee: University of the South* (@ SCAC East-West), 6:00 p.m.
Men’s Soccer vs. Rowan University, 7:00 p.m.

Sunday, September 27
Volleyball @ DePauw University* (@ SCAC East-West), 11:00 a.m.
Volleyball vs. Southwestern University* (@ SCAC East-West), 1:00 p.m.

Monday, September 28
Men’s Soccer vs. University of Incarnate Word, 7:00 p.m.

Thursday, October 1
Volleyball vs. Our Lady of the Lake University, 6:00 p.m.

Friday, October 2
Women’s Tennis ITA Regional Tournament, TBA
Men’s Soccer vs. Southwestern University*, 8:00 p.m.

Saturday, October 3
Men’s and Women’s Cross Country @ TLU Bulldog Invitational (Seguin, Texas)
Women’s Tennis ITA Regional Tournament, TBA
Football vs. Birmingham-Southern College, 1:30 p.m.

Sunday, October 4
Women’s Tennis ITA Regional Tournament, TBA

Monday, October 5
Men’s Golf @ UMHB Fall Intercollegiate Invitational (36 holes)

Tuesday, October 6
Men’s Golf @ UMHB Fall Intercollegiate Invitational (36 holes)

Wednesday, October 7
Volleyball vs. University of Texas-Brownsville, 6:00 p.m.

Friday, October 9
Men’s Soccer @ Birmingham-Southern College, 6:00 p.m.
Women’s Soccer @ Birmingham-Southern College, 6:00 p.m.

Saturday, October 10
Volleyball @ Hendrix College* (@ SCAC West-Central), 2:00 p.m.
Volleyball vs. Millsaps College* (@ SCAC West-Central), 4:00 p.m.

Sunday, October 11
Volleyball vs. Birmingham-Southern College* (@ SCAC West-Central), 9:00 a.m.
Men’s Soccer @ Millsaps College*, 11:00 a.m.
Volleyball vs. Southwestern Univeristy* (@ SCAC West-Central), 1:00 p.m.
Women’s Soccer @ Millsaps College*, 1:00 p.m.

Monday, October 12
Men’s Golf – Alamo City Classic (River Crossing Golf Club, 36 holes)

Tuesday, October 13
Men’s Golf – Alamo City Classic (River Crossing Golf Club, 36 holes)

Wednesday, October 14
Women’s Tennis @ ITA Nationals, TBD (Mobile, Alabama)

Friday, October 16
Women’s Tennis @ ITA Nationals, TBD (Mobile, Alabama)
Volleyball vs. Sewanee: University of the South* (@ SCAC East-West), 12:00 p.m.
Volleyball vs. DePauw University* (@ SCAC East-West), 4:00 p.m.
Women’s Soccer vs. Centre College*, 6:00 p.m.
Men’s Soccer vs. Centre College*, 8:00 p.m.

Saturday, October 17
Men’s and Women’s Cross Country @ Arkansas Chile Pepper Festival (Fayetteville, Arkansas)
Women’s Tennis @ ITA Nationals, TBD (Mobile, Alabama)
Volleyball vs. Oglethorpe University* (@ SCAC East-West), 10:00 a.m.
Volleyball @ Colorado College* (@ SCAC East-West), 4:00 p.m.
Football vs. Sewanee: University of the South*, 1:30 p.m.

Sunday, October 18
Swimming & Diving @ St. Croix Coral Reef Open Water Races (St. Croix, US Virgin Islands), 6:30 a.m.
Women’s Soccer vs. DePauw University*, 12:00 p.m.
Men’s Soccer vs. DePauw University*, 2:00 p.m.

Friday, October 23
Volleyball – University of Texas-Tyler vs. Elmhurst College, 3:30 p.m.
Volleyball vs. Texas Lutheran University, 6:00 p.m.

Saturday, October 24
Volleyball vs. University of Texas-Tyler, 10:00 a.m.

Volleyball – Elmhurst College vs. Texas Lutheran University, 10:00 a.m.
Volleyball vs. Elmhurst College, 2:00 p.m.
Volleyball – Texas Lutheran University vs. University of Texas-Tyler, 2:00 p.m.
Football @ DePauw University*, 1:30 p.m.
Women’s Soccer vs. Southwestern University*, 6:00 p.m.
Men’s Soccer vs. Southwestern University*, 8:00 p.m.

Monday, October 26
Women’s Soccer @ University of Mary Hardin-Baylor, 4:00 p.m.

Friday, October 30
Swimming & Diving – Maroon & White Intrasquad Meet

Volleyball – Wittenberg University vs. University of Wisconsin-Oshkosh, 3:30 p.m.
Volleyball vs. Juniata College, 6:00 p.m.
Men’s Soccer @ Oglethorpe University*, 1:00 p.m.
Women’s Soccer @ Oglethorpe University*, 3:00 p.m.

Saturday, October 31
Men’s and Women’s Cross Country @ SCAC Championships (Conyers, Georgia)
Volleyball – Juniata College vs. Wittenberg University, 10:00 a.m.
Volleyball vs. University of Wisconsin-Oshkosh, 12:30 p.m.
Football vs. Azusa Pacific University, 1:30 p.m.
Volleyball – Juniata College vs. University of Wisconsin-Oshkosh, 3:00 p.m.
Volleyball vs. Wittenberg University, 5:30 p.m.

Sunday, November 1
Men’s Soccer @ Sewanee: University of the South*, 12:00 p.m.
Women’s Soccer @ Sewanee: University of the South*, 2:00 p.m.

Friday, November 6
Volleyball @ SCAC Championships, TBA
Men’s Soccer vs. Rhodes College*, 6:00 p.m.
Women’s Soccer vs. Rhodes College*, 8:00 p.m.

Saturday, November 7
Volleyball @ SCAC Championships, TBA
Swimming & Diving @ ASA National Collegiate Open Water Championships (Lake Travis, TX), 11:00 a.m.
Football vs. Centre College*, 1:30 p.m.

Sunday, November 8
Men’s Soccer vs. Hendrix College*, 12:00 p.m.
Women’s Soccer vs. Hendrix College*, 2:00 p.m.

Saturday, November 14
Football @ Austin College*, 12:00 p.m.
Swimming & Diving vs. Southwestern, 12:00 p.m. (Diving) & 2:00 p.m. (Swimming)

Thursday, November 19
Men’s Basketball @ University of Mary Hardin-Baylor, 7:00 p.m.

Friday, November 20
Women’s Basketball vs. Hardin-Simmons University, 6:00 p.m.
Swimming & Diving @ Dallas Invitational (Southlake, Texas), 7:00 p.m.
Women’s Basketball – McMurry University vs. St. Olaf College, 8:00 p.m.

Saturday, November 21
Swimming & Diving @ Dallas Invitational (Southlake, Texas), 10:00 a.m. & 4:00 p.m.
Men’s Basketball @ Schreiner University, 3:00 p.m.
Women’s Basketball – Hardin-Simmons University vs. St. Olaf College, 5:00 p.m.
Women’s Basketball vs. McMurry University, 7:00 p.m.

Tuesday, November 24
Women’s Basketball vs. University of Mary Hardin-Baylor, 6:00 p.m.

Monday, November 30
Women’s Basketball vs. Otterbein College, 6:00 p.m.

Thursday, December 3
Women’s Basketball vs. Southwestern University*, 6:00 p.m.
Men’s Basketball vs. Southwestern University*, 8:00 p.m.

Saturday, December 19
Men’s Basketball vs. Schreiner University (@ Southwestern), 2:00 p.m.
Women’s Basketball vs. Beloit College (Trip Sports Tournament @ Las Vegas, Nevada), 4:00 p.m.

Sunday, December 20
Men’s Basketball vs. Concordia (TX) University (@ Southwestern), 2:00 p.m.
Women’s Basketball vs. University of Scranton (Trip Sports Tournament @ Las Vegas, Nevada), 2:00 p.m.

Monday, December 28
Men’s Basketball – Southwestern University vs. Dominican (IL) University, 2:00 p.m.
Men’s Basketball vs. Illinois Wesleyan University, 4:00 p.m.
Women’s Basketball – University of Mary Hardin-Baylor vs. University of Wisconsin-Stout, 6:00 p.m.
Women’s Basketball vs. Bluffton University, 8:00 p.m.
 

Tuesday, December 29
Men’s Basketball – Southwestern University vs. Illinois Wesleyan, 2:00 p.m.
Men’s Basketball vs. Dominican (IL) University, 4:00 p.m.

Women’s Basketball – University of Mary Hardin-Baylor vs. Bluffton University, 6:00 p.m.
Women’s Basketball vs. University of Wisconsin-Stout, 8:00 p.m.

 
Questions or comments:
athletics@trinity.edu
 

One Trinity Place, San Antonio, Texas 78212-7200
(210) 999-8237 fax: (210) 999-8292

© 2004 Trinity University. All rights reserved.